Iwona Trędowska MOTI INVESTMENT

tel. 600 538 750
iwona@moti.com.pl
www.moti.com.pl
2017-04-03

Jak zaprojektować nowoczesny, przydomowy ogród?

Nowoczesny ogród to już dzisiaj podstawa każdego, dobrze zaprojektowanego i urządzonego domu. To jego wizytówka i coś, czym możemy się poszczycić, szczególnie w okresie wiosenno – letnim. Okazuje się, że podczas wakacji, czy w okresie grillowym również dużo chętniej dbamy o to co przed domem, dlatego też jest on marzeniem niejednego z nas.

Na nowoczesny ogród w większości decydują się ludzie młodzi, single, zwykle tacy, którzy nie mają zbyt wiele czasu na zajmowanie się przydomowymi roślinami. Wówczas jeszcze bardziej ważne jest wzięcie pod uwagę wszystkich możliwości, jakie ogród będzie nam dawał: przycinanie krzewów, koszenie trawnika, czyszczenie basenu i czy na to wszystko wystarczy nam czasu…?

Nowoczesność zwykle jest synonimem wielkości, przestronności, ale czy na pewno o to chodzi urządzając nowoczesny ogród? Okazuje się, że w dobrze zaprojektowanym ogrodzie to nie jego metraż, a odpowiednie dobranie roślin, krzewów, czy pomysłowe skomponowanie znajdujących się w nim dodatków mogą podkreślić jego charakter.

Już na etapie projektowania dobrze jest podzielić ogród na trawnik, miejsce na grill, ognisko, czy wyodrębnić przestrzeń na kompostownik. Unikniemy wówczas ogólnego chaosu, który lubi się wkraść w późniejszym czasie.

Jeśli chodzi o kolorystykę nowoczesny ogród powinien być monochromatyczny. Oczywiście najbardziej pożądanymi kolorami są wszelkie odcienie szarości w połączeniu z bielą. Można zaeksperymentować z innymi kolorami: żółcią, czy czerwienią, ale należy wówczas pamiętać, że przesada zdecydowanie zaszkodzi ogólnemu wyglądowi! Najbardziej pożądanym efektem jeśli chodzi o kolory byłoby nawiązanie do barw znajdujących się np. na elewacji, czy wewnątrz domu. Wówczas wszystko będzie spójne.

Nowoczesny ogród może zawierać również elementy małej architektury, np.: ładnie zaaranżowana huśtawka, przygotowane miejsce pod wygodne fotele, czy fontanna. Wszystko to jednak musi być w formie minimalistycznych brył, bez zbędnych ozdób, czy dodatkowych, jaskrawych kolorów. Idealnie jest wykorzystanie do tego materiałów takich jak beton, szkło, czy surowe drewno, które podkreślą nowoczesny charakter miejsca.

Meble w nowoczesnym ogrodzie muszą być dobrane bardzo starannie oraz stwarzać wrażenie ich praktycznej niewidoczności. Dobrze jest wcześniej wybrać takie, które będą dały się złożyć, aby w momencie nieskorzystania z nich mogły być prawie niewidoczne. Jako dodatkowy element dekoracyjny pomiędzy meblami, można użyć kamienne płyty, ułożone w proste formy które dodatkowo utwardzą nam ścieżki.

Aby stworzyć odpowiedni klimat w nowoczesnym ogrodzie nie może zabraknąć dobrze dobranego i spompowanego oświetlenia. Warto rozważyć jeden kolor, raczej ciepły, delikatny jego strumień, aby stanowił jedynie tło do towarzyskich spotkań!

Mam nadzieję, że przekonałam Was do posiadania oraz zaprojektowania nowoczesnego ogrodu, który dzięki zastosowaniu kilku sztuczek jest w zasiągu ręki!