ShowMyHome

12 443 13 03
biuro@showmyhome.pl
2016-11-07

Jak urządzić sypialnię w kawalerce?

W dzisiejszych czasach niewielu z nas może pozwolić sobie na kupno mieszkania bez pomocy kredytu. Być może właśnie z tego powodu dużą popularnością cieszą się kawalerki i garsoniery. Te mieszkania z racji niewielkiego metrażu, odrobinę mniej obciążają nasz rachunek bankowy, ale funcjonalne urządzenie ich niewielkiej powierzchni wymaga nie lada pomysłowości.

Zasadniczym problemem tych mieszkań jest fakt, iż nie zapewniają prywatności. Są to bowiem mieszkania jednopokojowe z wydzieloną niewielką łazienką oraz kuchnią. Pokój służy zarówno jako salon, jadalnia, jak również sypialnia.  Połączenie salonu i jadalni nie stanowi dla mieszkańców kawalerek większego problemu, niestety sypialnia już tak.
Najczęściej właściciele kawalerek decydują się na zakup rozkładanej sofy, co na dłuższą metę staje się po prostu mało komfortowe. Jeden pokój staje się jeszcze bardziej problematyczny, jeśli mieszkanie ma więcej niż jednego lokatora i nie ma w nim możliwości na wydzielenie osobnego pomieszczenia.

Jeśli więc nie chcemy dokonywać w mieszkaniu generalnego remontu, jest kilka sposobów, które umożliwią wydzielenie cześci sypialnej zapewniajacej prywatność oraz normalne funkcjonowanie.

Najpopularnieszym sposobem są ścianki odzielające, które stwarzają klimat intymności, ale nie odcinają dostępu powietrza ani światła dziennego. Ścianka może zostać wykonana z bardzo cienkiej płyty kartonowo gipsowej, dzięki czemu nie stracimy cennej przestrzeni. Płyta nie wygłuszy wprawdzie w zupełności pomieszczenia, ale z pewnością znacząco zmniejszy głośność dochodzących dźwięków.

Nowoczesnym i lekkim rozwiązaniem są przejrzyste lub półprzejrzyste drzwi przesuwne stosowane w szafach pod zabudowę. Sprawdzą się również wysokie i szerokie regały. Te bez tylnej ścianki, radzimy wypełnić przynajmniej do połowy wysokości przedmiotami, które są duże gabarytowo np. książki, ozdobne pudełka czy koszyki wiklinowe.

Innym praktycznym rozwiązaniem, bedzie wygospodarowanie wolnego kąta lub wnęki w której zmieści się łóżko. Intymności nadadzą zasłony z tkaniny, wystarczy powiesić je na zwykłym karniszu lub na drążku podwieszonym pod sufitem, ewentualnie na stalowej lince montowanej od ściany do ściany. Sprawdzi się również przesłona z frendzli. W efektowny sposób wydzieli aneks sypialny, nie blokując dostępu światła i nie zacieśniając przestrzeni. Można ją powiesić na drążkach mocowanych bezpośrednio na suficie lub na suficie podwieszanym.

  

Jeśli dysponujemy spora wnęką, możemy zbudować w niej podest z szufladami na pościel. Na podeście umieścić miękki materac, a całość częściowo lub całkowicie przysłonić przesuwanymi drzwiami lub zasłoną. Powstanie zaciszny, kameralny kącik.

 

Kolejnym interesującym rozwiązaniem przestrzennym jest antresola, która zapewni nam dodatkową powierzchnię oraz urozmaici nasze wnętrze. Projektując antresolę należy przedewszystkim dokonać podziału wysokości, pamiętając, że minimalna wysokość pomieszczenia w którym możemy się swobodnie poruszać to ok. 220 cm, natomiast grubość antresoli to ok. 20 cm. Czyli, aby  dół i góra była w pełni funkcjonalna, pomieszczenie powinno mieć ok.460 cm wysokości. Jeśli nasze mieszkanie jest niższe, górna cześć może pełnić funkcje małej sypialni lub kącika z wygodnymi miękkimi poduchami, gdzie możemy sie zaszyć, poczytać książkę albo posurfować w internecie.

  

Natomiast jeśli zależy nam jedynie na wygodnym materacu zamiast rozkładanej sofy, proponujeme półkotapczan, czyli chowane w ścianie łóżko, które swoim wyglądem nie przypomina już meblościanki z dawnych lat. Poddano je liftingowi, aby odzyskało swój wielki potencjał, zwłaszcza w dobie małych mieszkań. Na polskim rynku dostepnę są modele o wymiarach uzależnionych od wielkości materaca, w wersji jedno oraz dwuosobowej, składanej po długości lub szerokości. Po złożeniu ma postać wysokiej szafy lub szerokiej komody. Każda z wersji wygląda naprawdę nowocześnie.

.  

Sami widziecie, że o ile przestrzeń w kawalerce i garsonierze jest niewielka, o tyle mieszkania takie mają naprawdę spory potencjał. Przy odrobinie wyobraźni i pomysłowości można stworzyć naprawdę funkcjonalne wnętrze, z wydzieloną częścią dzienną i sypialnianą.

Żródło zdjęć: pinterest.com, dignet.com.pl.